Ozon

Ozon (4)

Kilka dni temu po raz kolejny dostaliśmy telefon z pytaniem czy ozon może pomóc jej w pozbyciu się z mieszkania moli spożywczych, które zagościły w jednej z szafek w kuchni. Co więcej klientka ma kota, o którego się obawia i dlatego na pewno nie wykona dezynsekcji chemicznej. Zwraca się też z pytaniem czy ozonowanie będzie bezpieczne dla jej pupila. Poniżej odpowiadamy na to pytanie. 

 

Czy ozonowanie usuwa mole ubraniowe i spożywcze?

Jak już wielokrotnie wspominałem na naszym blogu. Ozon jest gazem bardzo reaktywnym i ma właściwości silnie utleniające. Ozon utlenia wszystkie mało stabilne substancje i związki chemiczne. Materiał biologiczny nie stanowi dla niego żadnego wyzwania. I tak, duże dawki ozonu są w stanie zniszczyć bardzo patogenne wirusy takie jak choćby SARS-Cov2 wywołujący Covid-19 i wirusy grypy. Dla ozonu nie są dużym wyzwaniem także insekty, które także mogą być z powodzeniem neutralizowane przez zastosowanie ozonu. Warto natomiast uświadomić sobie, że działanie ozonu może być różne. I tutaj trzeba zaznaczyć, że o ile ozon bardzo dobrze radzi sobie z molami to większym problemem są pluskwy, ale w przypadku pluskiew mniej skuteczne są także środki chemiczne. Wynika to z faktu, że zwykle pluskwy zajmują dużo większe obszary, a więc na przykład całe piony wentylacyjne, a nawet bloki i hotele i są w stanie przywędrować po wykonaniu zabiegu dezynsekcji. Z molami najczęściej nie ma tego problemu. Drugim czynnikiem wpływającym na odporność pluskiew są ich odporne na warunki zewnętrzne formy przetrwalne, które nie łatwo poddają się zabiegom dezynsekcji. Zdarza się więc, że w niektórych przypadkach ozonowanie, ale także dezynsekcję chemiczną trzeba powtarzać kilkakrotnie. Należy pamiętać, że o ile ozonowanie może być skuteczne nawet w przypadku szczurów to warunkiem powodzenia procesu jest zastosowanie bardzo wydajnych i certyfikowanych ozonatorów.

 

Już teraz zamów usługę usuwania moli lub innych insektów

 

Czy ozonowanie jest bezpieczne dla mojego kota?

Koty to zwierzęta bardzo wrażliwe i posiadając w domu lub mieszkaniu kota trzeba bardzo dobrze przemyśleć czy na pewno chcemy zastosować dezynsekcję chemiczną. Zwykle zaleca się żeby po dezynsekcji odczekać pewien określony czas przed ponownym wprowadzeniem kota do domu. Zwykle czas ten wynosi minimum kilka dni przez które musimy coś zrobić z naszym pupilem. Co więcej po oprysku, zastosowana do zabiegu chemia może pozostawać na powierzchniach, ścianach i suficie jeszcze przez wiele miesięcy. Wad tych jest całkowicie pozbawiony jest ozon. Po zabiegu ozonowania czasami już nawet po pół godziny od zakończenia zabiegu można bezpiecznie wrócić do swojego mieszkania wraz ze zwierzętami, które posiadamy. Ozon rozpada się w powietrzu na nieszkodliwy tlen nie pozostawiając po sobie żadnych pozostałości w ozonowanych pomieszczeniach. Warto pamiętać, że tanie, nierzadko chińskie urządzenia często generują dużo szkodliwych tlenków, które dodatkowo zatruwają powietrze dlatego warto korzystać z usług kompetentnych profesjonalistów, którzy mają wiedzę z zakresu ozonowania, aby proces był w stu procentach bezpieczny, a także skuteczny.

 

Słowem podsumowania. Ozonowanie jest bezpiecznym

Co to jest ozonowanie mieszkania?

Ozonowanie mieszkania to zyskująca dużą popularność procedura polegająca na poddaniu mieszkania działaniu ozonu - reaktywnego gazu, który jest wytwarzany przez specjalistyczne generatory. Ozonowanie mieszkania niesie za sobą dużo korzyści i rozwiązuje wiele problemów, z którymi borykają się właściciele mieszkań, ale niewłaściwie użyty może być bardzo niebezpieczny i o tym także należy pamiętać. Ozonowanie mieszkania powinno być przeprowadzane przez wyspecjalizowanych ekspertów, którzy posiadają doświadczenie i certyfikowany sprzęt pozwalający na przeprowadzenie zabiegu z skutecznie i z należytą starannością a jednocześnie dbałością o bezpieczeństwo.

 

Po co ozonować mieszkanie i do czego może mi się to przydać?

Ozonowanie mieszkania rozwiązuje wiele problemów i przynosi niewymierne korzyści, o których warto wiedzieć, aby w przypadku pojawienia się problemu mieć z tyłu głowy że można je rozwiązać właśnie poprzez skorzystanie z usługi ozonowania.

 

Co to jest ozon?

Gdy przeczytamy w internecie o ozonowaniu albo usłyszymy od znajomych że ozonowali oni mieszkanie od razu nasuwa nam się pytanie - co to jest ozon i jakie ma właściwości? Ozon jest to cząsteczka w której do dwóch atomów tlenu (O2) zostaje dołączony jeszcze jeden atom, aby utworzyć trójatomową cząsteczkę O3 nazywaną też czasami tritlenem (ang. trioxygen). W warunkach normalnych przybiera on formę jasnoniebieskiego gazu o ostrym i charakterystycznym zapachu, który jest wyczuwalny przez wielu ludzi w powietrzu w stężeniu wynoszącym już 0,1 ppm. Zapach ozonu często bywa określany jako ostry przypominający zapach chlorowego wybielacza. Został on odkryty w 1840 roku przez niemieckiego chemika Christian Friedricha Schönbeina. Cząsteczka taka tworzy się zwykle przy wykorzystaniu dodatkowego źródła energii pozwalającego na przyłączenie trzeciego atomu tlenu do występującej w naturalnych warunkach cząsteczki O2, a więc w środowisku w którym znajduje się tlen cząsteczkowy. Oczywiście, jako że tlen występuje naturalnie w powietrzu a jego zawartość w atmosferze waha się wokół wartości 20,95% objętości atmosfery ziemskiej tj. około 23,25% wagowych, po wykorzystaniu specjalnych generatorów ozon może być generowany z powietrza w pomieszczeniach co pozwala na wykorzystanie jego zadziwiających właściwości. Przy ciśnieniu atmosferycznym i panującej w atmosferze ziemskiej temperaturze ozon jest gazem, a charakterystyczny zapach ozonu możemy sobie skojarzyć z zapachem występującym zaraz po burzy, w czasie której wyładowania atmosferyczne powodują powstawanie w powietrzu cząsteczek ozonu w stężeniu pozwalającym wyczuć jego woń. Gaz ten może być wytwarzany także sztucznie w generatorach ozonu gdzie wykorzystywane jest wysokie napięcie, które powoduje powstawanie tak zwanych wyładowań koronowych, a te z kolei inicjują wytwarzanie ozonu w obecności promieniowania ultrafioletowego (UV). Wzbogacona o jeszcze jeden atom tlenu cząsteczka zyskuje zupełnie nowe właściwości, które są niespotykane w przypadku cząsteczki tlenu.

 

Każdy świadomy posiadacz samochodu co najmniej raz w roku na wiosnę powinien zlecić usługę odgrzybiania klimatyzacji samochodowej. Zwykle zabieg ten powinno się wykonać jeden raz w roku, ale nie brakuje głosów specjalistów, którzy zalecają przeprowadzenie tego zabiegu dwukrotnie w ciągu roku. Więc jak często wykonywać procedurę odgrzybiania klimatyzacji? Jakiego środka najlepiej użyć do tego celu i dlaczego zaniedbanie i nieodgrzybianie klimatyzacji jest niebezpieczne dla zdrowia. Na te i inne pytania postaram się udzielić odpowiedzi  w dalszej części wpisu.

Trudno sobie wyobrazić upalny letni dzień spędzony w trasie bez włączonej w samochodzie klimatyzacji. Żar z nieba powoduje u nas nie tylko co raz większy dyskomfort, ale też spadek koncentracji na co kierowca nie może sobie pozwolić. Oczywiście włączamy wtedy klimatyzację, bo po to jest. Można też rozważyć otwarcie okna, ale znacznie zwiększony opór powierza jaki musi pokonać samochód sprawia, że rozwiązanie to nie jest znacznie bardziej ekonomiczne, a w ten sposób nie obniżymy temperatury we wnętrzu samochodu tak jak ma to miejsce po włączeniu klimatyzacji.

 

Jakie niebezpieczeństwa mogą czyhać na Ciebie w kanałach klimatyzacji samochodowej?