Jak odświeżyć mieszkanie? Poznaj kilka prostych sposobów!

Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Zastanawiasz się jak odświeżyć mieszkanie? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które zwracają uwagę, że po pewnym czasie mieszkanie już nie wygląda atrakcyjne i zwyczajnie wieje nudą. Jeszcze większy problem dotyczy mieszkań w starych blokach z wielkiej płyty, gdzie czasami spotyka się jeszcze stare, nie modne kredensy i płytki z PCV na podłogach. Jednakże każde mieszkanie można odświeżyć nadając mu nowe życie i co ważne zwiększając jego wartość rynkową. Poniżej przedstawiamy więc kilka sposobów na odświeżenie mieszkania bez inwestowania w gruntowny remont.

 

Poniżej przedstawiamy listę prostych i skutecznych sposobów na odświeżenie mieszkania. Niektóre wymagają poświęcenia większego nakładu czasu, inne wydania pieniędzy, ale nawet zastosowanie jednego z nich może całkowicie odmienić Twoje mieszkanie. Zachęcamy do eksperymentowania.

 

1. Wyrzuć stare, niepotrzebne rzeczy

 

 

Stare i niepotrzebne rzeczy często są gromadzone latami i zalegają w domach sprawiając że pomieszczenia stają się zagracone, a my mamy problem ze znalezieniem miejsca na nowe, często modniejsze i lepiej pasujące do wnętrza. Spójrzmy na to realnie. Często gromadzimy rzeczy zakładając, że może kiedyś się przydadzą, ale rzeczywistość jest inna. Gdy czegoś potrzebujemy to i tak zwykle idziemy do sklepu i kupujemy nowe rzeczy, które i tak po pewnym czasie będą zalegać w szafce, na strychu albo w piwnicy.

 

2. Postaw na minimalizm

 

Pozbywając się starych rzeczy warto postawić na modny minimalizm. Obecnie za atrakcyjne i nowoczesne uważane są wnętrza przestronne. Zwykle wnętrza takie cechują się niewielkimi szafkami, które wyparły powszechne kiedyś kredensy zajmujące nierzadko całą ścianę. Dodatkowo zwykle w salonach umieszczę się wolno stojącą sofę i stół często pozostawiając jednak dużo miejsce wokół tak, że wnętrza stwarzają wrażenie wysoce użytecznych i wszechstronnych. Zastanówmy się czy także czy wszystkie pamiątki i ozdoby warto trzymać na szafkach. Zwykle gromadzi się na nich kurz a więcej takich przedmiotów to dłuższe sprzątanie. Cześć tych rzeczy warto postawić w oszklonej szafce. Warto zwrócić uwagę także na książki, które wyglądają dostojnie l, ale zwykle wtedy gdy są to książki zadbane i nie zniszczone. Jeśli chcemy przetrzymywać książki na widoku to zdecydowanie warto odświeżyć księgozbiór tak żeby wyglądały one nowo zdanie i atrakcyjnie.

 

3. Zmień kolorystykę mieszkania

 

Zdecydowanie kolorystyka wnętrza ma bardzo duży wpływ na to jak się czujemy w pomieszczeniu i odświeżanie mieszkania warto planować z uwzględnieniem zmiany kolorystyki ścian. Obecnie dom jest nie tylko miejscem odpoczynku i schronieniem, ale także z powodu pandemii koronawirusa miejscem nauki i pracy w związku z tym mieszkanie powinno być urządzone w sposób nie tylko komfortowy, ale także utylitarny. Tak na prawdę nie chodzi tu o sugerowanie konkretnych kolorów wnętrza, ale o zwrócenie uwagi na to, że kolory te powinny być jasne i sprzyjać wypoczynkowi i koncentracji. Czasami nawet samo przemalowanie ścian na inne kolory spowoduje, że mieszkanie będzie wyglądało na atrakcyjne i odświeżone a przebywanie w nim będzie przyjemnością.

 

4. Postaw na nowoczesne akcenty

 

Często drobne akcenty potrafią bardzo odmienić wnętrze i jego postrzeganie. Czasami może to być oryginalny świecznik a innym razem drobna zawieszka na ścianę. Takie akcenty jeśli są właściwie dobrane i stanowią jedną dobrze przemyślaną całość będą dobrze komponowały się z wnętrzem i nadawały mu odmiennego charakteru. Akcenty takie warto czasami zmieniać, a nasze wnętrze nigdy nie będzie nudne i pozbawione charakteru. Ciekawym przykładem może być już wycieraczka do butów umieszczona przy wejściu do mieszkania. Z jednej strony drobny akcent, a z drugiej już przy wejściu może nadawać charakter miejscu, do którego zapraszamy naszych gości.

 

5. Rozjaśnij wnętrze

 

Rozjaśnienie wnętrza to nie tylko zmiana kolorystyki ścian czy mebli, to nie tylko pozbycie się z pokoju niepotrzebnych przedmiotów i postawienie na minimalizm, ale także zmiana oświetlenia, lamp i żyrandoli. Warto dobrze przemyśleć rozmieszczenie lamp. Warto stosować zarówno kinkiety nadające wnętrzu subtelnego nastroju jak i mocne lampy z żarówkami o większej mocy pozwalające na komfortową pracę. Świetnym rozwiązaniem jest zastosowanie ściemniaczy pozwalających na zmianę natężenia światła w zależności od oczekiwanego nastroju i potrzeb. Odświeżenie mieszkania przyniesie także wymiana samych opraw i abażurów na modne i nowoczesne. W sklepach zarówno stacjonarnych jak i internetowych można znaleźć bardzo duży wybór opraw, których nowoczesny design może odmienić niejedno mieszkanie.

 

6. Zadbaj o powietrze w mieszkaniu

 

Powietrze w pomieszczeniu do bardzo niedoceniany element, który stanowi o komforcie domowników i gości, których zapraszamy do domu. Obecność alergenów roztoczy kurzu domowego albo zarodników grzybów alergennych potrafi bardzo uprzykrzyć życie. Podobnie lotne związki organiczne i nieprzyjemne zapachy, które będą odczuwali szczególnie nasi goście, którzy nie są do nich przyzwyczajenie, bo nie przebywają na co dzień w mieszkaniu. Na szczęście z tymi problemami skutecznie radzi sobie ozonowanie pomieszczeń, które warto przeprowadzać okresowo w każdym pomieszczeniu. Innym wartym rozważenia elementem dbającym o jakość powietrza jest oczyszczacz powietrza, który pozwoli pozbyć się pyłów zawieszonych, które są składnikami smogu. W okresie zimowym do tego zestawu można dodać także nawilżacz powietrza, który pomoże zadbać o śluzówki dzięki czemu będziemy rzadziej chorowali i lepiej spali.

 

7. Dodaj zielone rośliny

 

Zieleń nie tylko działa uspokajająco, ale także przynosi modny akcent i nigdy nie jest passe. Wybór roślin jest praktycznie nieograniczony i warto stawiać zarówno na kwiaty doniczkowe jak i te cięte. Część kwiatów nie potrzebuje dużo światła przez co mogą z powodzeniem być umieszczone nawet w pokojach północnych albo w głębi pomieszczeń gdzie nie dociera tyle światła co przy oknach. Dobrym przykładem jest tu zawsze modny Scindapsus, który może piąć się nawet na kilka metrów nadając wnętrzu świeżego i kojącego charakteru. Z drugiej dodatek pstrokatych albo stonowanych bukietów sezonowych kwiatów ciętych, które zostaną włożone do wazonu i umieszczone na stole potrafi wieść do mieszkania odrobinę natury i być pewnym urozmaiceniem modnego teraz minimalizm, o którym przecież już rozmawialiśmy sobie na początku.

 

Zastosowanie powyższych porad warto potraktować jako punkt wyjścia w drodze do odświeżenia i często nadania nowego życia mieszkaniu, w którym przecież spędzamy lwią część swojego życia.

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.