Nieodgrzybiona klimatyzacja samochodowa jest dla Ciebie niebezpieczna - sprawdź dlaczego

Napisał
Oceń ten artykuł
(7 głosów)

Każdy świadomy posiadacz samochodu co najmniej raz w roku na wiosnę powinien zlecić usługę odgrzybiania klimatyzacji samochodowej. Zwykle zabieg ten powinno się wykonać jeden raz w roku, ale nie brakuje głosów specjalistów, którzy zalecają przeprowadzenie tego zabiegu dwukrotnie w ciągu roku. Więc jak często wykonywać procedurę odgrzybiania klimatyzacji? Jakiego środka najlepiej użyć do tego celu i dlaczego zaniedbanie i nieodgrzybianie klimatyzacji jest niebezpieczne dla zdrowia. Na te i inne pytania postaram się udzielić odpowiedzi  w dalszej części wpisu.

Trudno sobie wyobrazić upalny letni dzień spędzony w trasie bez włączonej w samochodzie klimatyzacji. Żar z nieba powoduje u nas nie tylko co raz większy dyskomfort, ale też spadek koncentracji na co kierowca nie może sobie pozwolić. Oczywiście włączamy wtedy klimatyzację, bo po to jest. Można też rozważyć otwarcie okna, ale znacznie zwiększony opór powierza jaki musi pokonać samochód sprawia, że rozwiązanie to nie jest znacznie bardziej ekonomiczne, a w ten sposób nie obniżymy temperatury we wnętrzu samochodu tak jak ma to miejsce po włączeniu klimatyzacji.

 

Jakie niebezpieczeństwa mogą czyhać na Ciebie w kanałach klimatyzacji samochodowej?

Sposób działania klimatyzacji sprawia, że nie jest ona pozbawiona wad spośród których najistotniejszą jest szybki rozwój często bardzo niebezpiecznych dla zdrowia bakterii, wirusów i grzybów. Dzieje się tak ponieważ sposób działania klimatyzacji sprawia, że w kanałach wylotowych klimatyzacji panuje duża wilgotność, a jak wiemy warunki takie stanowią idealne warunki dla rozwoju niebezpiecznych drobnoustrojów. Rozwijają się tam patogeny, a następnie otwory wylotowe nadmuchują nam te zawieszone w schłodzonym powietrzu patogeny bezpośrednio na twarz. I tak przez cały czas trwania podróży. Co więcej obieg zamknięty sprawia, że ich stężenie w powietrzu ciągle wzrasta, a kierowca oddycha tą zawiesiną, która przenika nie tylko do płuc, ale też osiada się na tapicerce, ubraniu i na przewożonych przedmiotach.

Wyżej wymieniony częsty scenariusz pokazuje jak niebezpieczne dla zdrowia może być zaniedbanie odgrzybiania klimatyzacji samochodowej. W następstwie tego zaniedbania może dojść do rozwoju mykozy czyli infekcji grzybiczej, która stanowi jedno z najczęstszych, a zarazem najpoważniejszych zagrożeń wywołanych przez zaniedbaną klimatyzację.

Drugim rzadszym zagrożeniem jest Legionelloza wywoływana przez gram-ujemną bakterię Legionella pneumophila. Początkowy przebieg tej choroby nie różni się od typowego przebiegu infekcji jednakże objawy nasilają się aż do ciężkiego przebiegu, a śmiertelność nieleczonej choroby wynosi aż 80%.

Zaniedbana klimatyzacja samochodowa stanowi stanowi szczególne zagrożenie także dla alergików, u których może powodować nasilenie się objawów chorobowych. Rozwijające się w kanałach klimatyzacji samochodowej pleśnie mają zdolność do produkcji dużej ilości zarodników, które po dotarciu do dróg oddechowych prowokują wystąpienie objawów szczególnie w przypadku alergików cierpiących na alergię wziewną. Produkowane w kanałach klimatyzacji substancje mogą także wywoływać i nasilać ataki astmy oskrzelowej.

 

Jak mogę się uchronić przed niebezpieczeństwami czyhającymi we wnętrzu klimatyzacji samochodowej?

Od wieków wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Ja także polecam Państwu to rozwiązanie. Można tego dokonać poprzez regularne odgrzybianie i dezynfekcję klimatyzacji samochodowej.

Dezynfekcję klimatyzacji samochodowej można przeprowadzić na trzy sposoby:

  1. Wpuszczenie do kanałów wentylacyjnych piany odkażającej. Rozwiązanie to jednak nie dezynfekuje samochodu, w którym gromadzą się wytworzone już wcześniej patogeny, a wyłącznie kanały klimatyzacji.
  2. Rozpylenie środka dezynfekującego wewnątrz samochodu z wykorzystaniem ultradźwięków. Środek dezynfekujący stosowany w czasie zabiegu wchłania się w tapicerkę i jesteśmy skazani na jego wdychanie jeszcze długi czas po wykonaniu zabiegu.
  3. Dezynfekcja i odgrzybianie z wykorzystaniem ozonu. Jest to nowa i innowacyjna metoda, której przewaga polega na tym, że przenikliwy ozon wnika w każdy zakamarek samochodu i klimatyzacji i po utlenieniu oraz zneutralizowaniu szkodliwych patogenów całkowicie się rozpada na tlen nie zostawiając po sobie żadnych szkodliwych pozostałości. Zabieg ozonowania Aktywnym Ozonem trwa od 20 do 30 minut i może być wykonany nawet pod blokiem klienta, który bezpośrednio po zabiegu może wsiąść do swojego samochodu i bezpiecznie nim jechać.

 

Jak mogliśmy przeczytać bezpieczne korzystanie z klimatyzacji samochodowej wymaga świadomości i pamiętania o konieczności odgrzybiania klimatyzacji samochodowej najlepiej wraz z wnętrzem samochodu. Są dostępne różne metody dezynfekcji różniące się od siebie istotnymi szczegółami, a wybór należy do właściciela samochodu, ale każdy kierowca powinien mieć świadomość, że regularnie dezynfekowanie i odkażanie klimatyzacji samochodowej chroni przed wieloma potencjalnie bardzo niebezpiecznymi zagrożeniami dla zdrowia kierowcy i jego pasażerów.

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.