Czy ozon skutecznie usuwa mole? Odpowiadamy na pytanie klientów

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Kilka dni temu po raz kolejny dostaliśmy telefon z pytaniem czy ozon może pomóc jej w pozbyciu się z mieszkania moli spożywczych, które zagościły w jednej z szafek w kuchni. Co więcej klientka ma kota, o którego się obawia i dlatego na pewno nie wykona dezynsekcji chemicznej. Zwraca się też z pytaniem czy ozonowanie będzie bezpieczne dla jej pupila. Poniżej odpowiadamy na to pytanie. 

 

Czy ozonowanie usuwa mole ubraniowe i spożywcze?

Jak już wielokrotnie wspominałem na naszym blogu. Ozon jest gazem bardzo reaktywnym i ma właściwości silnie utleniające. Ozon utlenia wszystkie mało stabilne substancje i związki chemiczne. Materiał biologiczny nie stanowi dla niego żadnego wyzwania. I tak, duże dawki ozonu są w stanie zniszczyć bardzo patogenne wirusy takie jak choćby SARS-Cov2 wywołujący Covid-19 i wirusy grypy. Dla ozonu nie są dużym wyzwaniem także insekty, które także mogą być z powodzeniem neutralizowane przez zastosowanie ozonu. Warto natomiast uświadomić sobie, że działanie ozonu może być różne. I tutaj trzeba zaznaczyć, że o ile ozon bardzo dobrze radzi sobie z molami to większym problemem są pluskwy, ale w przypadku pluskiew mniej skuteczne są także środki chemiczne. Wynika to z faktu, że zwykle pluskwy zajmują dużo większe obszary, a więc na przykład całe piony wentylacyjne, a nawet bloki i hotele i są w stanie przywędrować po wykonaniu zabiegu dezynsekcji. Z molami najczęściej nie ma tego problemu. Drugim czynnikiem wpływającym na odporność pluskiew są ich odporne na warunki zewnętrzne formy przetrwalne, które nie łatwo poddają się zabiegom dezynsekcji. Zdarza się więc, że w niektórych przypadkach ozonowanie, ale także dezynsekcję chemiczną trzeba powtarzać kilkakrotnie. Należy pamiętać, że o ile ozonowanie może być skuteczne nawet w przypadku szczurów to warunkiem powodzenia procesu jest zastosowanie bardzo wydajnych i certyfikowanych ozonatorów.

 

Już teraz zamów usługę usuwania moli lub innych insektów

 

Czy ozonowanie jest bezpieczne dla mojego kota?

Koty to zwierzęta bardzo wrażliwe i posiadając w domu lub mieszkaniu kota trzeba bardzo dobrze przemyśleć czy na pewno chcemy zastosować dezynsekcję chemiczną. Zwykle zaleca się żeby po dezynsekcji odczekać pewien określony czas przed ponownym wprowadzeniem kota do domu. Zwykle czas ten wynosi minimum kilka dni przez które musimy coś zrobić z naszym pupilem. Co więcej po oprysku, zastosowana do zabiegu chemia może pozostawać na powierzchniach, ścianach i suficie jeszcze przez wiele miesięcy. Wad tych jest całkowicie pozbawiony jest ozon. Po zabiegu ozonowania czasami już nawet po pół godziny od zakończenia zabiegu można bezpiecznie wrócić do swojego mieszkania wraz ze zwierzętami, które posiadamy. Ozon rozpada się w powietrzu na nieszkodliwy tlen nie pozostawiając po sobie żadnych pozostałości w ozonowanych pomieszczeniach. Warto pamiętać, że tanie, nierzadko chińskie urządzenia często generują dużo szkodliwych tlenków, które dodatkowo zatruwają powietrze dlatego warto korzystać z usług kompetentnych profesjonalistów, którzy mają wiedzę z zakresu ozonowania, aby proces był w stu procentach bezpieczny, a także skuteczny.

 

Słowem podsumowania. Ozonowanie jest bezpiecznym

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.